Jak jsem uvedl již u edice Home Basic, edice Windows 7 Home Premium je určena pro tzv. „technicky vyspělé země“, za které Microsoft považuje například západní a střední Evropu, Kanadu nebo (překvapivě) USA. Home Premium už dovoluje využití dvou fyzických procesorů a lze jí zakoupit ve 32-bitové variantě (s podporu až 4GB RAM) a 64-bitové variantě (s podporou až 16GB RAM).

Možnost připojení do domény stále chybí, ale oproti nižším edicím nabízí Home Premium podporu tvorby domácí sítě, přehrávání i tvorbu DVD a obsahuje nástroj Windows Media Center. Tato edice je již také vybavena plnohodnotným UI Aero. Absence podnikových služeb stále trvá.

Vysvětlivky:

UI Aero

je grafické uživatelské rozhraní (anglicky Graphical User Interface - GUI), které bylo poprvé použito v operačních systémech Windows Vista a Windows 7. AERO je akronym pro Autentický, Energický, Reflexní a Otevřený. Od svých předchůdců se liší zejména efektnějším grafickým zpracováním a lákavými efekty jako jsou například průhledné rámy oken, funkce Windows Flip 3D (která umožňuje uspořádat otevřená okna do trojrozměrného sloupce a jednoduše jimi procházet) nebo náhledy otevřených oken na hlavním panelu. Má však vyšší nároky na operační paměť a grafickou kartu počítače..

Windows Media Center

Jedná se o komplexní systém, zaměřený na zprostředkování digitální zábavy. Je přímo integrován v edicích Home Premium a vyšších. Nabízí podporu globálních televizních standardů a tunerů, některých rozšířenějších audio/video kodeků, vytváření fotografických galerií, sdílení multimédií v domácí síti a další funkce.

Roman Hošek

Jiráskova 422
262 23 JINCE
+420 608 607 081 roman.hosek@hobbyland.cz
Vytvořeno službou Webnode