Software
Software
Zatímco hardware vytváří technické předpoklady pro práci Vašeho PC, software se stará o jeho obsluhu. Jinými slovy hardware je „železo“, na kterém běží software. Z uvedeného popisu je zřejmé, že bez softwaru (programové výbavy) bychom toho s počítačem moc nepořídili. Nabídka operačních systémů, programů a dalších aplikací je proto stejně široká, jako nabídka hardwaru.
I software bychom mohli rozdělit do několika hlavních skupin – operační systémy, kancelářský software, ekonomické a účetní programy, skladové a databázové systémy, antivirové programy, programy pro zpracování zvuku a videa, grafické editory atd. atd.
- Operační systémy
Operační systém – základní programové vybavení počítače, tedy software, který je zaveden do paměti počítače při jeho startu a zůstává v činnosti až do jeho vypnutí. Skládá se z jádra (kernel) a pomocných systémových nástrojů. Hlavním úkolem operačního systému je zajistit uživateli možnost ovládat počítač, vytvořit pro procesy stabilní aplikační rozhraní (API) a přidělovat jim systémové zdroje. Operační systém je velmi komplexní software, jehož vývoj je mnohem složitější a náročnější, než vývoj obyčejných programů.
- Windows 7 Starter
Windows 7 Starter představuje „nejořezanější“ edici, která je primárně určena pro použití na přenosných zařízeních, klasifikovaných jako netbooky (drtivou většinu z nich dnes zakoupíte právě s předinstalovaným OS Windows 7 Starter). Edice je dostupná pouze ve 32-bitové variantě, podporuje maximálně 2GB RAM, postrádá množství pokročilejších funkcí jako možnost připojení do domény nebo sdílení připojení k internetu a pochopitelně zde nenajdete ani podnikové funkce jako je EFS, BitLocker nebo Připojení ke vzdálené ploše (respektive chybí pouze podpora serverové části Připojení ke vzdálené ploše, k cizímu počítači se připojit lze).
- Windows 7 Home Basic
Edice Windows 7 Home Basic je dostupná pouze v některých zemích světa, které Microsoft považuje za rozvojové. Pro ostatní (technicky vyspělé) země je určena vybavenější edice Home Premium. Přestože je Windows 7 Home Basic také podstatně „ořezaná“ edice, stále nabízí větší funkcionalitu a širší podporu než Starter.
- Windows 7 Home Premium
Jak jsem uvedl již u edice Home Basic, edice Windows 7 Home Premium je určena pro tzv. „technicky vyspělé země“, za které Microsoft považuje například západní a střední Evropu, Kanadu nebo (překvapivě) USA. Home Premium už dovoluje využití dvou fyzických procesorů a lze jí zakoupit ve 32-bitové variantě (s podporu až 4GB RAM) a 64-bitové variantě (s podporou až 16GB RAM).
- Windows 7 Professional
Edice Windows 7 Professional představuje svou sadou funkcí jakýsi přechod mezi uživatelskou a podnikovou verzí. Stále nenabízí některé pokročilejší funkce jako AppLocker, BitLocker, BranchCache nebo DirectAccess, avšak podporuje Šifrování systému souborů a serverovou část Připojení ke vzdálené ploše (na počítač s tímto systémem se lze tedy vzdáleně připojit). Stejně jako Home Premium umožňuje využití dvou fyzických procesorů a nabízí se v 32-bitové i 64-bitové verzi. Systém podporuje operační paměť RAM o velikosti 4GB (32-bit), respektive 192GB (64-bit). S edicí Professional se lze připojit do domény, tvorba domácí sítě je samozřejmostí.
- Windows 7 Enterprise a Windows 7 Ultimate
Windows 7 Enterprise a Windows 7 Ultimate jsou nejvybavenější edice, určené pro podniková využití. Obě edice jsou naprosto stejně vybaveny, jediným rozdílem je způsob dodání a licencování softwaru. Windows 7 Enterprise lze získat a licencovat pouze prostřednictvím tzv. Microsoft Volume Licensing, zatímco Windows 7 Ultimate mohou zákazníci pořídit v klasické krabicové verzi nebo jako předinstalovaný OS na novém PC. Podpora hardwaru je stejná jako v případě Windows 7 Professional, podnikové edice však nabídnou pokročilé funkce včetně AppLocker, DirectAccess, BitLocker, BranchCache nebo bootování z VHD.
- Windows 10
Aktuální verzi operačního systému Windows 10 si můžete stáhnout přímo ze stránek Microsoftu.