Přenosné počítače

Přenosné počítače

Někdy nazývané také jako laptop (angl. na klíně – počítač, s kterým lze pracovat na klíně) používáme na stejné úlohy jako stolní počítače (desktopy). Jejich hlavní (a jedinou významnou) výhodou oproti klasickým stolním PC je mobilita a nízká hmotnost. Typické využití laptopů je proto pro studenty nebo manažery, kteří chtějí (nebo potřebují) mít svá data stále u sebe. Pro náročnější aplikace (CAD, mastering zvuku, střih videa apod.) jsou tyto počítače nevhodné – malý displej nabízí malou pracovní plochu, slabý výkon prodlužuje čas, nutný pro náročné výpočetní operace – přesto obliba notebooků roste.

Bohužel ale počítačová gramotnost uživatelů klesá. Především proto, že stále víc majitelů počítačů pouze „konzumuje“ obsah, než aby využívali jejich potenciál pro nějakou vlastní náročnější práci. Zatímco ještě před pár lety patřilo k základům práce na PC zvládnutí alespoň základních aplikací (průzkumník, word, excel, internet) a práce se složkami a soubory, 90% současných uživatelů nezajímá, co se v jejich PC děje – hlavně, že „to funguje“. Bohužel roste také nechuť uživatelů učit se – chceme všechno zvládnout pokudmožno hned, abychom mohli nové zařízené co nejdříve využívat. Výrobci počítačů na to samozřejmě reagují a vznikají tak stále „levnější a uživatelsky jednodušší“ počítače (viz kategorie Tablety), orientované víceméně pouze na internet a sociální sítě, které nás nenutí o čemkoliv přemýšlet (kde leží má data, co se stane, když tablet ztratím, jak moc jsem zranitelný nebo kontrolovatelný on-line apod.). Kvůli malým rozměrům a stísněnému vnitřnímu prostoru je také problém výkonnější notebook uchladit – komponenty jsou proto často podtaktované (protože vyšší výkon = vyšší vyzařování tepla) nebo už „z výroby“ nenabízejí takový výkon jako stolní PC a nikdy tedy nebudou výkonově srovnatelné se stolními počítači ve stejné cenové třídě. Navíc nabízejí takřka nulový upgrade (je možné zvětšit paměť RAM, vyměnit harddisk, ale to je zhruba vše). Stejná je i opravitelnost – je také dobré vědět, že veškeré díly na mobilní počítače (až na výjimky) stojí zhruba 2x až 3x víc než stejné komponenty pro stolní PC. I relativně malé opravy jsou proto tak nákladné, že se často z finančních důvodů nevyplatí. V oblasti přenosných počítačů je v současné době na trhu opravdu neprostupná džungle. Např. jenom firma ACER nabízí v současné době 236 modelů notebooků a ultrabooků! Sdělte nám Vaší představu a my Vám uděláme zdarma nabídku. Náš návrh obsahuje vždy tři varianty: minimální konfiguraci, vhodnou pro zamýšlené využití, doporučenou sestavu (vzhledem k poměru výkon / cena) a výkonnější sestavu pro porovnání. Čím přesněji specifikujete to, k čemu bude Váš nový počítač sloužit, tím větší budete mít jistotu, že zbytečně nezaplatíte za něco, co nechcete nebo nebudete využívat. Pokud si nevíte rady, neváhejte nás kontaktovat – rádi Vám poradíme.

Notebooky

Pokud budeme nějaký přenosný počítač brát jako plnohodnodný ekvivalent stolního PC, bude to notebook. Přestože výkonově se žádný notebook nemůže rovnat stolnímu počítači ve stejné cenové hladině. Pokud se ale budeme bavit o výbavě, budou na tom oba typy počítačů podobně: kancelářské / multimediální / herní notebooky mají zabudované komponenty, které poskytují srovnatelné funkce jako komponenty stejně konfigurovaných stolních počítačů; komponenty notebooků a desktopů ale samozřejmě nejsou vzájemně zaměnitelné. Notebooky mají také proti stolním PC jednu obecnou nevýhodu: horší možnost upgradu. Proto při koupi notebooku volíme takovou konfiguraci, která by pro zamýšlenou práci měla vydržet co nejdéle.

obr - 2024-06-20T152648.002

Komponenty v noteboocích jsou miniaturizované a při jejich výrobě je kladen důraz zejména na příkon, fyzické rozměry a hmotnost. Optická mechanika (pokud je dnes vůbec přítomna) je v provedení slim, procesor je ve verzi mobile s optimalizovanou spotřebou a variabilní pracovní frekvencí. Klávesnice je nízkozdvihová, jako vstupní zařízení se také většinou používá touchpad. Myš a externí klávesnici je možné připojit např. přes USB port.

Notebook má ze všech přenosných počítačů nejrobustnější tělo, které umožňuje osazení všech důležitých součástí PC jako jsou optická mechanika, čtečka paměťových karet, případně další rozšiřující sloty pro různé zásuvné moduly. Dále zde najdeme více či méně kvalitní reproduktory, dostatek výstupů ze základní desky i grafické karty apod. Ke standardnímu vybavení notebooku patří i zabudovaná webkamera s integrovaným mikrofonem a (vedle síťové karty LAN) také bezdrátová síťová karta (WLAN) „Díky“ výše uvedeným parametrům je notebook ze všech přenosných počítačů zpravidla nejtěžší a nejtlustší (váží okolo 2,5 kg), nabízí ale také nejvyšší užitnou hodnotu. Samostatnou kapitolou všech laptopů je akumulátor – používá se obvykle baterie typu Li-Ion, ve starších typech najdete i NiMH nebo NiCd články. Životnost akumulátoru je 3–5 let, cena kvalitního akumulátoru tvoří 10–15 % ceny notebooku.

Ultrabooky

Ultrabook je označení skupiny notebooků, dodržujících specifikace, stanovené společností Intel. Název Ultrabook má Intel chráněný ochrannou známkou. Tato kategorie notebooků byla vytvořena jako odpověď na MacBook Air od společnosti Apple a rozrůstající se kategorii tabletů, postavených na procesorech ARM.

Intel pochopil, že Apple se se svými MacBooky velmi dobře strefil do zájmu uživatelů, a tak přišel v roce 2011 s konkurenčním produktem. Výsledek vypadal velmi optimisticky a pro velmi širokou řadu uživatelů Windows i lépe než produkty od Apple. Ovšem hardwarově je ultrabook jen další méně výkonný notebook.

Jedním z marketingových hesel bylo i to, že ultrabooky budou dostupné. To je pravda. Ale také je pravda, že při výběru přenosného počítače není žádný důvod zaměřovat se jen na skupinu „Ultrabook“. Koncept Ultrabook představil Intel jako ambiciózní projekt před sedmi lety, v listopadu 2011. Dnes je situace taková, že ultrabooky si sice našly své místo na trhu přenosných počítačů, ale nepřináší nic, co by je odlišovalo od ostatních notebooků. Ze značky ultrabook se stalo jen prázdné pozlátko. Prodávají se v něm zabalené i notebooky, které příliš „ultra“ nejsou. A samozřejmě – ne všechno, co vidíte v internetových obchodech s názvem „ultrabook“ splňuje požadavky Intelu.

Požadavky Intelu pro udělení certifikace Ultrabook jsou tyto:

Netbooky

Netbook je malý přenosný počítač s úhlopříčkou displeje 9 až 12,1 palců (22,9 až 30,7 cm). Má nízký výkon, protože zpravidla obsahuje úsporný procesor, díky němuž ale dosahuje délky provozu na baterii až 9 hodin. Netbooky nemají optické mechaniky, levnější modely nemají ani pevné disky (data jsou podobně jako u tabletů držena např. interní pamětí typu eMMC), jsou lehké a primárně určené pro časté cestování. Hlavními přednostmi netbooků jsou proto mobilita, nízká spotřeba, cena i váha. Zaměřeny jsou především na zprostředkování přístupu k internetu (WWW, e-mail) a jednodušší kancelářské práce. Firma Intel původně zamýšlela netbooky jako superlevné sekundární počítače s dobrou konektivitou a dlouhou výdrží na baterii.

obr - 2024-06-20T153041.914

Uživatelé totiž dali přednost mírně větším displejům (s osmipalcovými se dnes už nesetkáte) a klávesnicím, a více žádané se staly také netbooky s plnohodnotným operačním systémem. Důvodem byl mimo jiné i fakt, že mnozí uživatelé namísto toho, aby netbook používali jako sekundární počítač, jej často využívají jako počítač jediný – primární. Jednojádrové procesory Intel Atom tak postupně ustoupily výkonnějším dvou/čtyřjádrovým čipům a cena se postupně dostala až ke hranici 10.000,- Kč. V této cenové hladině ale už koupíte „plnohodnotný“ notebook a jedna z hlavních předností netbooku, kterou měla být atraktivní cena, se tak vytratila. Přesto obliba netbooků neklesá. Staly se přechodovým článkem mezi silnějšími a vybavenějšími notebooky a tablety, kdy už při cenách pod 10 tisíc dokáží nabídnout multidotykové displeje s FullHD rozlišením, 4-jádrové procesory a plnohodnotný OS.

Tablety

Tablet je označení pro přenosný počítač ve tvaru desky s integrovanou dotykovou obrazovkou, která se využívá jako hlavní způsob ovládání. Místo fyzické klávesnice se často používá virtuální klávesnice, zobrazená na displeji, nebo psaní pomocí stylusu (předmět, podobný popisovači nebo kuličkové tužce, s nepíšícím hrotem, nejčastěji vyrobený z plastu).

Termín Tablet PC představila firma Microsoft v roce 2000 – původní Tablet PC byly plně funkční osobní počítače, založené na x86 architektuře IBM-PC, používající mírně upravený operační systém osobního počítače (např. Windows nebo Linux Ubuntu) tak, aby podporoval jejich dotykové obrazovky místo tradičních displejů, myší a klávesnic. Typický Tablet PC musel být řízen stylusem, protože ovládání na ploše OS vyžadovalo vysokou přesnost.

Díky zvýšené použitelnosti, vyšší životnosti baterie, jednoduchosti, nižší hmotnosti, ceně a celkové kvalitě byl ve srovnání s předchozími tablety vnímán jako nová třída spotřební elektroniky. Uvedení iPadu tak znamenalo ukončení éry klasických Tablet PC a přechod k moderním tabletům s mobilními operačními systémy, uzpůsobenými k ovládání prstem, které jíž nepodporují procesory Intel x86. Tyto tzv. „post-PC“ tablety nejčastěji používají kapacitní dotykové obrazovky s podporou vícedotykové ovládání, namísto jednoduchých odporových dotykových obrazovek, typicky řízených stylusem. Zvětšila se operační paměť, úhlopříčka displeje i výkon tabletových procesorů. Původní představy o zařízení jménem tablet se tak postupem času vytratily a z Tablet PC se staly v podstatě mininotebooky se všemi výhodami i nevýhodami. Jediné, co z původního návrhu zůstalo, je dotykový displej. Dnes na trhu vyplňují skulinu mezi smartphony a mininotebooky / netbooky. Přestože tedy nejmodernější tablety nabízejí např. 12,5″ širokoúhlý AMOLED displej s FullHD rozlišením (1920 x 1080) a  dokovací stanici, 8GB paměti RAM, SSD pevný disk s kapacitou 256GB a podporují procesory Intel Core i5, stále to jsou jen tablety – hračky, další přenosné „počítače“, určené primárně pro zábavu, na kterých jakákoliv smysluplná práce bude vždy složitější než na plnohodnotném stolním PC. Rozšiřují už tak zbytečně přebujelou rodinu notebooků, ultrabooků, chromebooků, iPadů, smartbooků apod. a spolu s chytrými hodinkami, chytrými brýlemi a jinými módními výstřelky pouze degradují význam slova POČÍTAČ. Proto jsme se rozhodli tyto – podle nás – předražené zbytečnosti – neprodávat ani neservisovat. Případným zájemcům o toto zboží se omlouváme.

Přejít nahoru