Periferie
Periferie
Periferie – tiskárny, klávesnice, myši, monitory … prostě všechno, co není schováno v počítačové skříni. Narozdíl od interních HW komponent jsou periferie „vidět“ a proto si je zákazník vybírá nejen podle technických parametrů, ale často také podle vzhledu. Každý člověk má ale trochu jiný vkus – a tak co se jednomu jeví jako zajímavé a moderní, přijde jinému jako výstřední a nefunkční. Proto se v případě periferií nebudeme k designu vyjadřovat – naše tipy v této kategorii tak zohledňují pouze technickou stránku výrobku.
- Klávesnice
Klávesnice patří mezi nejstarší periferie, které jsou spojené s počítači už od jejich začátků. Až do příchodu myší byly v podstatě jediným smysluplným rozhraním, jakým se s počítačem dalo domluvit. Dnešní trh nabízí nepřeberné množství klávesnic – drátové, bezdrátové, standardní, ergonomické, multimediální, hráčské.., klávesnice nízkoprofilové, tiché, vodotěsné, podsvícené, dřevěné atd. Je tak na každém z nás, aby si vybral tu, která mu bude vyhovovat nejlépe.
- Myši
Myši, jako všechny počítačové periferie, se od svého zrodu stále vyvíjejí a vylepšují. Původní kuličkové myši už v regálech obchodů nenajdete, ale kdysi dávno (s příchodem grafického rozhraní u operačního systému) přinesly uživateli do té doby nemyslitelný neomezený pohyb po ploše. Jejich dvě tlačítka nabízela řadu možností a Microsoft, coby tvůrce operačního systému Windows, dokázal tuto nabídku využít beze zbytku. Z myši se tak stal velmi rychle univerzální ovladač a zároveň neodmyslitelná součást každého PC.
- Monitory
Monitory slouží ke zobrazování textových a grafických informací. U počítačů jsou připojeny na výstup z grafické karty nebo mohou být součástí samostatného počítačového terminálu. Kvalita zobrazení je u různých monitorů různá, což nemusí být vždycky špatně – jiné jsou požadavky na kancelářský monitor, jiné na monitor pro herní PC a jiné na speciál pro CAD grafiku. V nabídce obchodů jsou dnes monitory herní, kancelářské, grafické, filmové, dotykové, s UHD rozlišením, velkoformátové, se zabudovaným TV tunerem … Při koupi nového monitoru bychom se proto měli dobře zamyslet nad tím, jaké bude jeho hlavní využití, jak by měl být vybaven a v jaké cenovém relaci by se měl pohybovat.
- Modemy, routery, switche
Modem (zkratka z výrazu modulátor demodulátor) je zařízení pro převod mezi analogovým a digitálním signálem. Používá se především pro přenos digitálních dat pomocí analogové přenosové trasy. Přenosovou trasou může být telefonní linka, kabelová TV, rádiový přenos apod. V běžné praxi jde o zařízení, prostřednictvím kterých jsou připojena PC (notebook, tablet, telefon …) nebo malé domácí sítě k internetu.
- Externí pevné disky
Externí pevné disky slouží především k zálohování a přenášení velkých objemů dat. K počítači, notebooku (nebo např. k multimediálnímu přehrávači) se připojují nejčastěji přes rozhraní USB (3.0, 3.1). Rozlišujeme disky s pohyblivými částmi (HDD) a disky bez pohyblivých částí (SSD). Technicky pro obě skupiny platí v podstatě totéž, co pro interní disky
- USB flash disky
USB Flash disk (hovorově fleška nebo klíčenka) je paměťové zařízení, vybavené pamětí typu flash, která umožňuje uchování dat i po odpojení napájení. Data se nahrávají přes sběrnici USB, odtud název.
USB flash disky slouží nejčastěji k zálohování a přenášení dat mezi počítači. Jsou malé (a tím snadno přenosné) a přepisovatelné. Jejich komerční výrobu zahájily v r. 2000 společnosti IBM a Trek Technology a mělo se původně jednat o nástupce disket FDD (Floppy Disk Drive) – první USB flash disky od IBM měly kapacitu 8 MB, což ve své době pětinásobně překročilo kapacitu běžné diskety.
- Tiskárny
Tiskárny můžeme rozdělit do dvou základních kategorií: inkoustové a laserové. Před koupí tiskárny si odpovězte na jednoduchou otázku – co a v jaké kvalitě budete nejčastěji tisknout.
- Záložní zdroje napájení
Záložní zdroj napájení (UPS – Uninterruptible Power Supply – „nepřerušitelný zdroj energie“) je zařízení, jehož hlavním úkolem je zajišťovat stabilní a kvalitní přívod el. energie i v případech náhlých výpadků, přepětí či podpětí v rozvodné síti. Zapojuje se obvykle mezi primární zdroj elektřiny a vstup napájení chráněného zařízení. Mezi nejčastěji chráněné systémy patří telekomunikační zařízení, počítačové systémy, systémy, zajišťující chod letišť, nemocniční přístroje a další.
- Webkamery
Webové kamery patří dnes k velice rozšířenému počítačovému příslušenství. Jsou standardní výbavou všech moderních notebooků a najdeme je také u většiny (zejména domácích) stolních PC. Umožňují snímat obraz, převést ho do digitální podoby a následně uložit v počítači jako fotografii vebo video. S použitím vhodných aplikací dokáží tyto kamery zprostředkovat i online přenos (např. videohovory přes Skype) nebo monitorovat prostor před objektivem. Připojují se přes rozhraní USB. Notebookové webkamery jsou integrované do rámečku displeje, ostatní kamery se připevňují na monitor nebo mají vlastní stojánek. K dispozici jsou kamerky jak pro formát obrazu 4:3 tak pro širokoúhlý formát 16:9.
- Reproduktory
To, že všechny moderní základní desky dnes mají integrovanou zvukovou kartu, ještě neznamená, že po zapnutí PC uslyšíme nějaký zvuk. Pravda – o zvukovou signalizaci BIOSu se stará většinou samostatný beeper („pípák“), ale to jsem neměl zrovna na mysli … Reproduktory jsou dnes nedílnou součástí většiny notebooků, takže pokud kvalita zvuku není u nás na prvním místě, nemusíme se o primární ozvučení těchto strojů starat. Pokud si ale chceme pustit oblíbenou muziku, internetové rádio nebo třeba zvukový doprovod při hře na stolním PC, potřebujeme reproduktory nebo sluchátka.
- Ostatní periferie
Z ostatních periferií uveďme např. čtečky paměťových karet, skenery, TV tunery, joysticky, kabely, systémy vodního chlazení apod. Dodáme Vám cokoliv, co ke svému PC potřebujete – zavolejte nám!