HW komponenty

HW komponenty

Průběžně sledujeme přes 3.000 položek hardwarových komponent, ze kterých stavíme počítače pro Vás. Kvalita dílů je naše největší priorita! Není ale v našich silách (a není ani smyslem této prezentace) udržovat všechny tyto komponenty v aktuálním stavu na webu – nejsme e-shop. V jednotlivých kategoriích hledejte proto spíše informace, tipy a doporučení, které by Vám mohly pomoci s výběrem. Pokud ale máte konkrétní přání a nechcete se zbytečně zabývat technickou stránkou věci, neváhejte nás kontaktovat – nabídneme Vám jen to nejlepší :-).

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard). Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součásti počítače do fungujícího celku a na její kvalitě je přímo závislá kvalita celého PC. Dobrá deska je tedy předpokladem dobrého PC. Je to stejné jako s domem – na špatných základech nepostavíte dobrý dům. Typická základní deska umožňuje připojení procesoru a operační paměti RAM. Další komponenty (např. grafické, zvukové, síťové karty, pevné disky apod.) jsou buď integrovány na základní desce nebo se k ní připojují pomocí odpovídajících rozšiřujících slotů. Zbývající komponenty se k desce připojují pomocí kabelů (např. starší pevné disky, optické mechaniky, čtečky paměťových karet apod.)

Procesor (CPUCentral Processing Unit) je velmi složitý integrovaný obvod, umístěný na základní desce počítače. Zpracovává instrukce operačního systému nebo spuštěných programů, které jsou v té době uložené v operační paměti počítače. Může zabírat několik centimetrů čtverečních, mít stovky pinů a obsahovat desítky nebo stovky milionů hradel.

Operační paměť RAM (random-access memory) – je nestálá (volatilní) vnitřní elektronická paměť počítače, určená pro dočasné uložení zpracovávaných dat a spuštěného programového kódu. Jde o typ paměti, u níž je libovolné paměťové místo přístupné za stejnou vybavovací dobu. Má obvykle rychlejší přístup než vnější paměť (např. pevný disk) – přístupová doba pro zápis i čtení se zde pohybuje v řádech nanosekund.

Grafická karta přijímá data z procesoru, zpracovává je a přes grafický výstup počítače je odesílá na displej, externí monitor, obrazovku TV nebo jinou zobrazovací jednotku. Grafické karty mohou být integrované na základní desce nebo externí (dedikované). Grafické jádro může být obsaženo i přímo v procesoru. Takové procesory označujeme jako APU.

Jediná dvě místa, kde jsou v počítači uložena data, jsou operační paměť (random-access memory – RAM) a pevný disk (hard disc drive). Zatímco v paměti RAM jsou data držena elektronicky a při vypnutí / restartu PC dojde k jejich ztrátě, na pevném disku jsou data zapsaná poměrně složitým způsobem, jehož základem je u magnetických pevných disků HDD bezkontaktní magnetický zápis (magnetická indukce) a u disků SSD / M.2 elektronický zápis do trvalé (nevolatilní) paměti flash, podobně jako např. u přenosných „flešek“.

Optické mechaniky patřily ještě před pár lety neodmyslitelně k výbavě každého slušného počítače. Spousta instalací, her a jiného softwaru se dodávala téměř výhradně na optických nosičích a také uživatelská data byla často archivována na optická média. S nástupem standardu USB 3.0 a po zlevnění USB Flash disků začal význam optických médií klesat. Za rozumný peníz dnes není problém zakoupit externí pevný disk USB 3.0 s terabytovou kapacitou (= více než 200 DVD disků s kapacitou 4,7GB), nemusíte vlastnit ani umět ovládat vypalovací program a přesto můžete zálohovat. Také nákup softwaru probíhá stále častěji tak, že si budoucí uživatel stáhne z Netu instalační balík a po zaplacení licence obdrží licenční údaje elektronicky. Přítomnost optických mechanik v nových počítačích se tak snížila na minimum.

Síťová karta (angl. Network Interface Controller, zkratka NIC) slouží ke vzájemné komunikaci počítačů v počítačové síti. Ve stolních počítačích má podobu karty, která se zasune do slotu (PCI, PCI-e) základní desky nebo je na základní desce integrovaná. U komerčních základních desek je přítomnost integrované síťové karty standardu 10/100/1000Mb/s samozřejmostí a naprostá většina počítačů si pro běžnou práci s takovou kartou vystačí.

Zvukové karty jsou počítačové komponenty, které se starají o zpracování zvuku – bez nich by byly naše počítače němé. Typická zvuková karta obsahuje zvukový čip, který provádí tzv. D/A převod (digitálně-analogový převod) nahraného nebo vygenerovaného digitálního záznamu. Tento signál je potom přiveden na výstup zvukové karty – „line out“ konektor (většinou zelený 3,5mm jack).

Zdroje napájení (angl. PSU – Power Supply Unit) jsou další důležitou součástí kvalitního počítače. Jejich úkolem je nejen zajistit stabilní napájení celé počítačové sestavy, ale také ochránit komponenty počítače před zkratem, přepětím či podpětím z elektrické sítě. Z dalších ochran uveďme např. ochranu před přetížením. Výkon zdroje je proto důležitým, ne však jediným parametrem, kterého bychom si měli všímat.

Skříně jsou takové karoserie PC. Stejně jako u auta podle karoserie na první pohled nepoznáte, jak silný má motor, jak kvalitní má brzdy, jak dobře má nastaveno spalování ani to, jak se jeho majitel stará o běžnou údržbu, u PC je to podobné – skříň je prostě vidět. A tak – bohužel – hodně uživatelů vybírá svá PC podle karoserie a teprve pak se zajímají o to, co je „pod kapotou“ a jaké možnosti počítačová skříň nabízí.

Řadiče jsou elektronické řídící jednotky, které řídí činnost všech částí počítače. To je prováděno pomocí řídicích signálů, které jsou zasílány jednotlivým (dílčím) částem počítače. Dílčí částí počítače je např. operační paměť, která také obsahuje řadič, podřízený hlavnímu řadiči počítače, který je součástí procesoru. Tolik technická stránka. Pro nás stačí vědět, že řadiče jsou komponenty, které s využitím volných slotů a rozhraní rozšiřují možnosti našeho PC. Jsou také hardwarem, který zajišťuje komunikaci s připojenou periferií. Zasouvají se zpravidla do slotu PCI nebo PCI-Express na základní desce. Do stávající PC sestavy tak můžeme přidat např. USB 3.0 řadič pro připojení nejmodernějších USB zařízení nebo řadič Fire-Wire, přes který připojíme digitální kameru. Pokud chceme i nadále využívat starší periferie, které nová základní deska už nepodporuje, můžeme stejným způsobem do PC přidat i sériový nebo paralelní port.

Do ostatních komponent můžeme zařadit např. chladiče, ventilátory, kabeláž, televizní a střihové karty, tunningové doplňky, nejrůznější redukce apod. S nadsázkou se dá říci, že v počítačové branži dnes není nic nemožné. Pokud i Vy řešíte nějaký zajímavý technický problém, neváhejte se nás zeptat.

Přejít nahoru