Windows 10 a upgrade zdarma (aktualizováno)

Už nějaký čas se mluví o tom, že na Windows 10 budou moci zdarma přejít uživatelé, kteří mají nainstalovaný starší systém, a to možná i Windows Vista. Nyní se ukázalo, že až tak daleko do minulosti se nabídka vztahovat nebude a tuto možnost budou mít pouze uživatelé systémů Windows 7 a Windows 8 a 8.1 (v jakékoliv verzi), přičemž to bude samozřejmě platit i pro telefony s Windows Phone 8.1. Bezplatný upgrade je podmíněný pouze tím, že na nový systém musíte přejít do jednoho roku po vypuštění finální verze Windows 10. Přechod na finální verzi (RTM) ze zkušební verze Technical Prewiev bude také technicky možný. Bezplatný upgrade je v tomto případě podmíněn také tím, že na zařízení byla předtím platná licence Windows 7 / Windows 8/8.1.

Několik informací k novým funkcím a aplikacím: V říjnu minulého roku se objevila zpráva o tom, že Google rozhodl investovat přes půl miliardy dolarů do tajemného start-upu Magic Leap. Tím má být rozšířená realita (augmented reality), která bude mít schopnost pozměnit z hlediska našeho vizuálního vjemu celý reálný svět (celá zpráva zde). Jde tedy o něco jiného než o klasickou virtuální realitu, kdy je člověk od reálného světa zcela odtržen, a o to větší zájem celý projekt vzbuzuje. Microsoft na tento projekt zareagovat vlastním produktem HoloLens. V tomto případě jde ale o speciální brýle, takže se jedná spíše o virtuální holografii.

Microsoft Surface Hub je velký interaktivní displej, který může nahradit klasickou bílou tabuli pro fixy nebo papír. Už dnes se v našich školách využívají modernější nástroje, jako jsou například projektory s interaktivními pery a Surface Hub bude další možností. Reagovat bude na pero, dotyk prstů, hlas a samozřejmě bude vybaven systémem Windows 10 a balíkem Office. Ve firmách se využijí především aplikace OneNote, nahrazující tabuli, a pro komunikaci pak Skype. Microsoft plánuje dvě velikosti displeje, a to s 55" a 84", přičemž do zařízení bude integrována i kamera (kamery) a potřebná rozhraní - HDMI, NFC, Bluetooth, Wi-Fi, atd.

Microsoft také usoudil, že už je čas na nasazení Cortany i na desktopech a tabletech s předběžnými verzemi systému Windows 10. Digitální asistentka Cortana má umožnit počítač kompletně ovládat, takže by měla reagovat na příkazy pro otevření složky, nalezení fotografií, jejím prostřednictvím budeme moci diktovat e-maily, zjišťovat informace o počasí apod. Cortana bude součástí i chystaného prohlížeče Spartan.

Aktuální verze Windows 10 Insider Preview - build 10074 přináší m.j. kosmetické úpravy a vylepšené ovládání asistentky a znalostního vyhledávače Cortany (která ovšem v české lokalizaci nebude prozatím k dispozici), funkční Nabídku Start (včetně animace dlaždic s 3D efektem) a návrat Aera. Microsoft v rámci sestavení 10074 testuje 2 formy průhlednosti - novou z Windows 10 a Aero z Windows 7. Doufejme, že Aero nakonec zvítězí. Prohlížeč Spartan firma nakonec přejmenovala na Edge - v buildu 10074 se ale prohlížeč stále jmenuje Spartan a o novince informuje pouze automaticky načtená stránká na adrese www.browserfordoing.com.

Roman Hošek

Jiráskova 422
262 23 JINCE
+420 608 607 081 roman.hosek@hobbyland.cz
Vytvořeno službou Webnode