Upgrade na Windows 10 oficiálně stále zdarma

Společnost Microsoft měla podle dříve oznámených plánů ukončit možnost bezplatného přechodu na nejnovější desítky ze starších verzí systému s koncem loňského roku. Americký softwarový gigant však upgrade na desítky zdarma nabízí stále pomocí této webové stránky. Stačí kliknout na tlačítko „Upgradovat“.

Jedinou podmínkou k využití bezplatné licence je využití nějaké asistenční technologie. Řeč je tedy pochopitelně o softwarových nástrojích, které mají usnadnit práci ve Windows. Takovými nástroji jsou například Lupa, Klávesnice na obrazovce, program Předčítání apod. Nabídka tak logicky cílí na uživatele, kteří mají nějaké omezení či postižení. V takovém případě stačí o aktualizaci požádat na stránkách Microsoftu.

Zástupci amerického softwarového gigantu nijak oprávněnost žádosti neověřují. A v podstatě ani ověřovat nemohou. Po odeslání žádosti – stisku tlačítka Upgradovat na webových stránkách Microsoftu – se automaticky stáhne průvodce instalací Windows 10. Sluší se nicméně připomenout, že využít nabídky mohou pouze uživatelé, kteří již starší licenci Windows vlastní. Konkrétně je nutné mít nainstalované sedmičky nebo osmičky, z nichž je poté bezplatný přechod možný.

V aktualizační aplikaci se nicméně objevila chyba, která povýšení Windows 7 na Windows 10 ve verzi 1709 drobně komplikuje. Program hlásí chybějící knihovnu api-ms-win-core-libraryloader-l1-1-1.dll. Řešení je jednoduché: nahradit soubor wimgapi.dll ve složce C:\Windows10Upgrade stejnojmenným souborem ze stávající instalace, který se nachází v adresáři C:\Windows\System32. Poté spustit aktualizaci znovu a vše by již mělo proběhnout bez problému.

Pokud chcete přejít na Windows 10 přímo formou čisté instalace, budete potřebovat licenční číslo. Aktuální ceny jednotlivých distribucí Windows 10 jsou tyto:

Edice Licence Médium Cena
Windows 10 Home OEM, nepřenositelná DVD 2499 Kč
Windows 10 Professional OEM, nepřenositelná DVD 3999 Kč
Windows 10 Home elektronická, přenositelná ISO 3219 Kč
Windows 10 Professional elektronická, přenositelná ISO 6437 Kč
Windows 10 Home krabicová, přenositelná USB 3299 Kč
Windows 10 Professional krabicová, přenositelná USB 5999 Kč

Více na: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-prichazi-co-prinasi-noveho/sc-3-a-179153/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink Více na: http://www.zive.cz/clanky/windows-10-prichazi-co-prinasi-noveho/sc-3-a-179153/default.aspx#utm_medium=selfpromo&utm_source=zive&utm_campaign=copylink

Na závěr tip pro vytvoření legální "čisté" instalace Windows 10, případně Multibootu se starším OS

Pokud chcete instalovat "čistou" verzi OS Windows 10 a máte legální starší systém, doporučuji nejprve využít bezplatný upgrade a následně provést čistou instalaci - Windows se automaticky zlegalizují, jak už jsem zmínil v předchozím odstavci.

1. Vypalte si ISO soubor, stažený ze stránek Microsoftu. 2. Zazálohujte si systémový disk na jiný pevný disk / oddíl. Naši zákazníci mohou použít např. bootovací CD HOBBYLAND rescue media. 3. Proveďte upgrade ze starého operačního systému podle pokynů z tohoto článku. 4. Zkontrolujte si, že vaše Windows 10 se hlásí jako legální. 5. Obnovte starý systém ze zálohy (opět např. pomocí CD HOBBYLAND rescue media). 6. Vložte do mechaniky DVD s vypálenou čistou instalací Windows 10 a zrestartujte PC. 7. Nainstalujte Windows 10 na jiný pevný disk / oddíl ve vašem PC. Tímto způsobem vytvoříte na svém počítači multiboot se dvěma legálními operačními systémy. Předejdete tak problémům v případě, kdy v nových Windows nebude něco fungovat tak, jak má.

Roman Hošek

Zdroj: Microsoft

Roman Hošek

Jiráskova 422
262 23 JINCE
+420 608 607 081 roman.hosek@hobbyland.cz
Vytvořeno službou Webnode