AMD - SOCKET AM4 A VÝHLED DO ROKU 2016

Na finanční prezentaci 6. května upřesnila Lisa Su, prezidentka a výkonná ředitelka společnosti AMD, další směřování firmy. Potvrdila tak, že AMD opouští trh se slabšími čipy a dále se zaměří pouze na výkon. AMD se také nebude angažovat v oblastech internetu věcí, mobilních telefonů, tabletů a podobných zařízení.

V oblasti procesorů by měla být hlavním trumfem nová architektura procesorových jader – Zen, která je stále postavená na instrukční sadě x86, ale zvládne zpracovat na jeden takt až o 40 % více instrukcí. Půjde tedy o výraznou změnu, která by se dala přirovnak k přechodu na architekturu Core u společnosti Intel (viz informace z 23.1.2015)

Zen zvládne zpracovat dvě vlákna najednou i v rámci jednoho procesorového jádra (SMT - Simultaneous Multithreading), dostane rychlou cache s vyšší propustností a na rok 2017 už je naplánována vylepšená architektura Zen+. Samozřejmostí bude podpora DDR4 a nové patice AM4.

První čipy s novou architekturou (zatím pouze výkonné procesory z řady AMD FX a serverové varianty) budou vyráběné pomocí 14nm 3D tranzistorů FinFET, což by mělo samo o sobě zajistit slušný skok v efektivitě spotřeby a výkonu ze současných 28nm tranzistorů. První modely se ale objeví až v roce 2016.

Už v červnu by společnost AMD chtěla představit také novou generaci grafických karet, které budou obsahovat nové 3D paměti s vysokou propustností - 3D HBM - místo současných GDDR5. Paměti 3D HBM nabídnou až třikrát vyšší efektivitu výkon/watt a o 50 % nižší spotřebu. Nvidia má ale v oblasti grafických čipů stále silnou pozici díky softwarové podpoře a úspěchu platformy CUDA. Nvidii se navíc podařilo skvěle optimalizovat současnou architekturu Maxwell, vyráběnou stále ještě 28nm technologií.

Zdroj: Tom's Hardware, Živě

Roman Hošek

Jiráskova 422
262 23 JINCE
+420 608 607 081 roman.hosek@hobbyland.cz
Vytvořeno službou Webnode